Mintaértékű vidékfejlesztési gyakorlatok a Zala Termálvölgyében
2010. március 6.-án Budapesten a II. Európai LEADER EXPO-n ünnepélyes keretek között átadásra kerültek a „Mintaértékű agrár-vidékfejlesztési program/projekt 2010” elismerő címek.
A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat által kiírt pályázaton 3 szervezet is 2. helyezést ért el a Hévíz és Zalaszentgrót térségét lefedő Zala Termálvölgye LEADER Akciócsoport működési területéről. Ez országos szinten egyedülálló teljesítmény: sehol máshol nem részesült ilyen sok pályázat ilyen magas szintű elismerésben (a beadott 4 pályázatból 3 lett díjazott).
A Celodin Zalai Alapítvány immáron a sokadik elismerését kapta "Hazatérés! - Fiatalok foglalkoztatása a Zalaszentgróti térségben” elnevezésű 2006-os projektjéért. A 2009-ben Területfejlesztési Nívódíjjal is kitüntetett program keretében 10 felsőfokú végzettségű fiatalt sikerült a térségben tartani, hazacsábítani, munkához juttatni. A programban pályázatírásra kiképzett fiatalok a térségben 1 év alatt 40 pályázatot készítettek 60%-os sikerrel. A programnak köszönhetően a fiatalok mára családot alapítottak (ezidáig 7 „Hazatérés gyermek” született) és hogy a folyamatot továbbvigyék megalapították a Zalai Hazatérők Egyesületét. Az egyesület 2009-ben ifjúsági információs irodát nyitott Zalaszentgróton.
2. helyezést ért el a Foglalkoztató ZalA-KAR Nonprofit Közhasznú Kft. is 2009-ben megvalósított „Irányító közmunkások a zalaszentgróti közfoglalkoztatásért” című projektjükkel. A pályázat keretében a kistérségi közmunkások közül kiválasztásra került 14 személy, akik többféle képzést (pl. kisgépkezelői, kommunikációs) követően mikrotérségükben irányító szerepet láttak el a közhasznú munkák végzése során. A munkairányítók összesen 70 fő közmunkáját irányították. A projekt eredményeképpen hatékonyabb lett a közmunkaprogram végrehajtása: a hátrányos helyzetű, fegyelmezetlenül dolgozó munkások egész napos felügyeletet kaptak. A megszerzett munkakultúrának köszönhetően az irányítók közül 6 fő ma is az önkormányzatok alkalmazásában áll és vesz részt a településüzemeltetési feladatok hatékony ellátásában.
Szintén díjazásban részesült a Zala Termálvölgye Egyesület „Fecskeház program – Felsőfokú végzettségű fiatalok falvakban történő letelepítésének egy lehetséges modellje” elnevezésű programja. A fecskeház önmagában nem új keletű dolog. Számos nagyváros, több község is igyekszik ezzel a módszerrel lehetőséget biztosítani a fiataloknak az otthonteremtésre. A Program újdonsága, hogy kifejezetten falvakra irányul, valamint nem egymástól elszigetelt fejlesztésekről van szó, hanem a fecskeházak hálózatszerűen kerülnek működtetésre. A program első elemeként egy módszertan készült el a fecskeházak kialakítására, működtetésére vonatkozóan. A tanulmányban meghatározott feltételrendszernek megfelelően 2010-ben kezdődik meg várhatóan 5 lakóház felújítása LEADER forrásból összesen 25 millió forint támogatással. Az elkészült fecskeházakba beköltöző fiatalokat egy térségi ifjúsági szervezet, a Zalai Hazatérők Egyesülete segíti.
A díjak méltó elismerései annak a mintaértékű vidékfejlesztési munkának, amit a zalaszentgróti térség civil szervezetei végeztek az elmúlt években.
Forrás: Zala Termálvölgye Egyesület, Foglalkoztató ZalA-KAR Nonprofit Közhasznú Kft., Celodin Zalai Alapítvány
Kelt.: Zalaszentgrót, 2010. március 8.