Bérlakás-építési projektek támogatása
A Holcim Hungária Otthon Alapítvány az önkormányzatok bérlakás-építési projektjeit támogatja, pályázati ciklusonként összesen 100 millió forint (385.000 euró), vissza nem térítendő támogatással.
A pályázat önkormányzatok és önkormányzati szervezetek részére kerül meghirdetésre.
Pályázhatnak egyrészt települési önkormányzatok, önkormányzati bérlakás-állományuk növelésére projektenként legfeljebb 50 millió Ft értékben, de maximum a bekerülési összeg 50 %-áig. A pályázatra olyan önkormányzati szervezetek (pl. közhasznú társaságok) jelentkezését várják, amelyek jelenleg nem lakás céljára szolgáló épületeket (pl.: laktanya, munkásszálló) bérlakássá alakítanak át.
A támogatás módja: egyösszegű vagy részletekben rendelkezésre bocsátandó, vissza nem térítendő támogatás. A pályázat beérkezési határideje: 2010. július 15. A pályázatot 2 példányban, aláírással ellátott, lezárt borítékban vagy postai küldeményként a Holcim Hungária Otthon Alapítvány részére, 1037 Budapest, Montevideo u. 2/c. címezve kell elküldeni.
PÁLYÁZATI KIÍRÁS
1. A PÁLYÁZAT CÉLJA
Összhangban a Holcim Hungária Otthon Alapítvány Alapító okiratának 3. §-ában megfogalmazott célkitűzésekre az esélyegyenlőség növelése, megteremtése, és az otthonteremtés megvalósulása érdekében a pályázat célja:
Hozzájárulás az önkormányzati bérlakás programokhoz. A kiírás alapján a települési önkormányzatok támogatást vehetnek igénybe bérlakás-állományuk növelésére.
2. PÁLYÁZATI FELTÉTELEK
1/ A pályázók köre:
A pályázaton pályázóként vehetnek részt önkormányzatok, illetve önkormányzati szervezetek (pl. közhasznú társaságok).
2/ A támogatási jogcímek, a támogatás igénybevételének köre:
A bérlakás-állomány növelése érdekében megvalósuló projektek. Egy pályázatban csak egy támogatási jogcím szerepelhet.
A támogatás csak a pályázatok benyújtásáig meg nem kezdett projektek esetén használható fel, nem használható fel már meglévő lakhatási célú ingatlanok korszerűsítésére, felújítására.
A támogatás módja: egyösszegű vagy részletekben rendelkezésre bocsátandó, egyszeri vissza nem térítendő támogatás.
A támogatás maximális mértéke: a bekerülési összeg 50 %-a, projektenként maximum 2-50 millió Ft.
3/ Önerő, egyéb pénzügyi források
Az önerő, illetve egyéb pénzügyi források rendelkezésre állását hitelt érdemlően bizonyítani kell.
A Támogatott köteles a támogatott projektet a támogatási szerződés aláírásától számított 2 éven belül befejezni.
3. ÉRTÉKELÉSI KRITÉRIUMOK
1/ Az önkormányzati bérlakás program előkészítettsége:
A pályázó szükség szerint köteles önkormányzati bérlakás-programját, és. a bérlakás iránti igényt bemutatni (igénylők száma, stb.).
2/ Rászorultság:
Az elbírálásnál előnyben részesülnek a mindenkori hatályos törvényben kiemelten támogatandónak besorolt települések önkormányzatai.
3/ Finanszírozás:
Az Alapítvány a bekerülési költségek maximum 50 %-át támogatja, finanszírozza, azzal hogy egy pályázatra projektenként maximum 2-50 millió Ft támogatást ad. Bekerülési költség alatt a telek nélküli bekerülési költség értendő.
4/ Lakbér-meghatározás:
Az önkormányzatnak a lakásokat minimum a működési és karbantartási költségeket fedező lakbérminimumon kell kiadni.
5/ A jövőbeni bérlők kiválasztásával kapcsolatos kritériumok:
A pályázatnak az önkormányzat bérlakásrendeletének a kritérium rendszerének meg kell felelni.
6/ A 40 millió Ft összberuházási érték feletti projektek esetén okleveles építészmérnök végzettségű tervező által készített tervet kell mellékelni a pályázathoz.
7/ Fenntarthatósági szempontok
A kialakításra kerülő ingatlanoknak minden esetben meg kell felelnie az érvényben lévő Épületenergetikai előírásoknak, megújuló energia használata előnyként kerül értékelésre.
4. A PÁLYÁZAT TARTALMA
A pályázatnak tartalmaznia kell:
a) a pályázó azonosító adatait, elérhetőségét (postacím, telefonszám/faxszám/ e-mail cím),
b), a támogatandó program, projekt részletes leírását, az objektum megjelenítésre alkalmas látványtervét (vázlatterv) a pályázott támogatás indokolását statisztikai adatokkal alátámasztva a beruházás, program megvalósítási helyét és időtartamát, a beruházás költségét, a hozzájárulás mértékét, a megvalósítás részletes leírását,
c) a projekt megvalósulásának időigényét, az igényelt támogatás összegét és felhasználásának tervezett ütemét,
d) a lakások bérbeadásának, valamint a lakásfenntartási támogatás feltételeiről szóló önkormányzati rendeletet,
e) a képviselő-testületi határozatot az önkormányzati tulajdonú bérlakás-állomány növeléséről,
f) a pályázati felhívásban megjelölt egyéb adatokat, információkat (így pl. önerő, saját forrás, illetve egyéb felhasználni kívánt források rendelkezésre állását bizonyító dokumentumok, illetve az értékelési kritériumok szempontjaival kapcsolatos tények bizonyítására alkalmas dokumentumok, stb.),
g) új lakás építése esetén az építési telek, önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan lakás céljára történő átalakítása esetén az ingatlan tulajdoni lapjának 30 napnál nem régebbi másolatát,
h) más forrásból nyert forrás esetén a nyertességet bizonyító dokumentum másolata,
i) az aláírt támogatási szerződés tervezetet egy példányban.
A pályázó írásbeli nyilatkozatot köteles csatolni:
a) a pályázatban foglalt adatok, információk és dokumentumok teljességéről, valódiságáról és hitelességéről, az önkormányzati források meglétéről,
b) arról, hogy 60 napnál régebbi köztartozása nincs, és nem áll adósságrendezési eljárás alatt,
c) a pályázat tárgyának megvalósításához más költségvetési előirányzatból igényelt vagy elnyert támogatásokról (ideértve a területfejlesztési tanácsok rendelkezési jogkörében kezelt támogatásokat is),
d) annak tudomásulvételéről, hogy a támogatás kedvezményezettjének megnevezése, a támogatás tárgya, a támogatás összege, a támogatott program megvalósítási helye az e pályázatban meghatározott módon nyilvánosságra hozható,
e) arról a hozzájárulásáról, hogy a pályázat, illetve az annak eredményeként létrejövő támogatási szerződés megvalósulásának szabályszerűségét, a támogatás rendeltetésszerű felhasználását a szerződésben rögzített támogatói szervek ellenőrizzék.
A pályázónak írásban vállalnia kell, hogy a támogatás eredményeként megvalósított létesítmény használatba vételi engedélyének kiadásától számított legalább 5 évig nem idegeníti el, rendeltetésének megfelelően hasznosítja, és mind az építményt, mind annak berendezéseit folyamatosan jó karban tartja.
Az önkormányzat köteles a támogatással megvalósuló épülettel, lakással kapcsolatos bevételeket és kiadásokat támogatási jogcímenként elkülönített számlán nyilvántartani, és erről a támogatót a támogatási szerződés szerint tájékoztatni.
5. A PÁLYÁZAT ÉRVÉNYESSÉGE
A pályázat érvényesnek tekinthető, amennyiben
- Határidőn belül leadták.
- Tartalma a kiírásnak megfelel, tekintettel a leadott teljességi nyilatkozatra.
- A támogatási szerződés tervezetet aláírva mellékelte a pályázó.
6. A PÁLYÁZAT LEADÁSA
Pályázat beérkezés határideje: 2010. július 15., 17.00.
Pályázat leadási helye: Holcim Hungária Otthon Alapítvány Titkársága, 1037 Budapest, Montevideo u. 2/c.
A pályázatot 2 példányban lezárt, aláírással ellátott borítékban vagy postai küldeményként kérjük beküldeni.
7. A PÁLYÁZATOK ÉRTÉKELÉSE
A beérkezett, érvényes pályázatokat az Alapítvány kuratóriuma értékeli, a kiírás 3. pontjában megadott Értékelési kritériumok alapján.
A beérkezett pályázatokról a kuratórium jegyzőkönyvet készít. Érvénytelen pályázat esetén az érvénytelenség okai is a jegyzőkönyvben kerülnek rögzítésre. A beérkezett, érvényes pályázatokat a kuratórium a kritériumrendszer alapján rangsorolja.
8. EREDMÉNYHIRDETÉS
Az értékelést követően a kuratórium a pályázókat írásban értesíti az eredményről. Az ünnepélyes eredményhirdetésre 2010. szeptember 10-én kerül sor. Az ünnepélyes díjátadásról és annak helyszínéről értesítést küldünk a nyertes pályázóknak.
9. SZERZŐDÉSKÖTÉS
A nyertes pályázóval az Alapítvány az ünnepélyes eredményhirdetést követő 30 napon belül támogatási szerződést köt, mely szerződés tervezete jelen kiírás melléklete. A pályázat feltétele, hogy a pályázó a támogatási szerződéssel egyetértsen, és ezen egyetértését oly módon nyilvánítsa ki, hogy a szerződés tervezetét aláírva a pályázat mellékleteként küldi vissza a kiíró részére.
10. A TÁMOGATÁS ELLENŐRZÉSE
10.1. A nyertes pályázó rendelkezésére bocsátott pénzösszeg cél szerinti felhasználását az Alapítvány kuratóriuma, vagy az általa meghatalmazott ellenőr ellenőrzi, előzetes egyeztetés alapján. A nyertes pályázó a támogatási összegből megvalósított beruházást a használatba vételi engedély hatályba lépésétől számított 5 éven belül nem idegenítheti el, és köteles a jelen kiírás eredményeként elnyert támogatással megvalósított épületet 5 évig bérlakás céljára használni. A hatékony együttműködés érdekében a nyertes pályázó köteles évente rövid beszámoló keretében ismertetni a támogatási összeg felhasználását a használatba vételi engedélyig. A pályázó ezen beszámolási kötelezettsége a támogatási szerződés feltétele.
10.2. A támogató által kiválasztott nyertes pályázó vállalja azt, hogy a támogatott projekt ellenőrzésére olyan megállapodást ír alá, amely alapján a projekt átláthatóságát Független Értékelő szervezet vizsgálja. Az átláthatósági vizsgálattal kapcsolatos rendelkezéseket külön megállapodás tartalmazza.
11. ZÁRÓRENDELKEZÉSEK
A pályázatot kiíró Holcim Hungária Otthon Alapítvány a változtatás jogát fenntartja. A kuratórium döntése ellen panasznak, kifogásnak, vagy egyéb jogorvoslatnak nincs helye. A pályázaton történő részvétel nem jelenti automatikusan a támogatásban részesítést.
Forrás: Holcim Hungária Otthon Alapítvány